Funkcjonalność telefonu komórkowego

Telefony komórkowe są wyposażone w wiele różnorodnych funkcji na które zwracamy uwagę podczas zakupu. W zależności od klienta, dla jednych bardziej istotna jest wytrzymałość baterii, dla innych odtwarzacz mp3 czy też nowoczesny wygląd. Zrozumiałe jest, że każdy zwraca uwagę na inne cechy telefonu. Warto jednak pamiętać, iż oprócz oceny parametrów technicznych należy zwrócić uwagę również na walory funkcjonalne. Telefon jest urządzeniem, które mamy niemalże cały czas przy sobie dlatego, aż tak istotne jest aby było jak najbardziej dostosowane do naszych preferencji.

Ważne są wymiary telefonu. Zwłaszcza jeśli telefon trzymamy w kieszeni spodni, istotne jest aby nie był od zbyt duży. Minimalna wielkość telefonu jest ograniczona przez wyświetlacz, który z każdym nowym modelem jest coraz większy. Nosząc telefon w kieszeni nie tyle istotna jest jego szerokość jak i wysokość, lecz grubość. Najnowsze modele są na tyle cienkie, że są niemalże niewyczuwalne w kieszeni.

Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest wielkość i rozmieszczenie klawiszy. W brew pozorom jest to bardzo istotny element. Osoby które mają duże dłonie, mogą mieć wiele problemów z obsługą telefonów z bardzo mała klawiaturą. Podobne problemy mogą mieć na przykład osoby starsze, dla których trudnością mogą być zbyt małe litery i cyfry na przyciskach klawiatury. W telefonie istotne są nie tylko parametry zawarte w specyfikacji technicznej przedstawionej przez producenta, ale również całokształt wykonania i końcowy efekt,  czyli to jak telefon będzie się sprawdzał w codziennym użytkowaniu.