Łączność telefonu z otoczeniem

Telefon komórkowy już dawno przestał być urządzeniem służącym wyłącznie do rozmów telefonicznych czy też wysyłania SMS’ów. Dzisiaj dzięki temu niewielkiemu urządzeniu możemy bez problemu łączyć się zarówno z komputerem, Internetem czy też innymi telefonami. Przesyłanie danych między użytkownikami telefonów staje się coraz łatwiejsze.

Początkowo trudno było o połączenie komputera z telefonem komórkowym. Być może dawniej nie było takiej potrzeby, gdy telefony nie posiadały odtwarzaczy muzyki, czy też kolorowych wyświetlaczy z wysoką rozdzielczością, przesyłanie danych nie było aż tak istotne.

Pierwszym z tego typu rozwiązań było zastosowanie podczerwieni do bezprzewodowego przesyłania danych. Pozwalało to na przesyłanie dzwonków czy też tapet pomiędzy użytkownikami. Była możliwość również przesyłania plików z komputerów, musiały one jednak być wyposażone w odpowiedni port podczerwieni umożliwiający transmisję danych.

Kolejnym etapem było wykorzystanie technologii Bluetooth, która na dobre zagościła w telefonach komórkowych jak i w innych urządzeniach, umożliwiając bezprzewodowe przesyłanie danych. Zaletami tej technologii jest zarówno niski pobór mocy jak i niewielki koszt produkcji. Powszechność występowania tego rozwiązania jest dodatkowym atutem, gdyż umożliwia łatwe połączenie kilku urządzeń między sobą bez potrzeby korzystania z uciążliwych kabli czy też przejściówek.

Coraz częściej, zwłaszcza biznesowe modele telefonów są wyposażone w Wi-Fi czy technologię radiowego połączenia telefonu z siecią.