System operacyjny komórki

Wszystkie telefony są wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia nam dzwonienie, pisanie wiadomości, czy też zwykłe poruszanie się po menu telefonu. W zależności od producenta i modelu telefonu oprogramowanie, może znacznie się różnić. Dla jednych użytkowników oprogramowanie w jakie jest wyposażonych ich telefon nie jest istotne, inni natomiast jeśli są przyzwyczajeni do korzystania z konkretnych funkcji i mają nieco większe wymagania i szukają modeli telefonów, które posiadają wybrane przez nich systemy operacyjne.

Najczęściej proste telefony są wyposażone w system stworzony przez producenta, który ma na celu obsługę podstawowych  funkcji telefonu. W takim przypadku nie mamy zbyt wielu możliwości jego rozwoju.

Najnowsze modele komórek coraz częściej przypominają jednak domowe komputery, niż tradycyjne telefony. Mnogość funkcji wymaga użycia bardziej rozbudowanego oprogramowania. Dwa najczęściej stosowane systemy operacyjne w rozbudowanych telefonach komórkowych to Symbian oraz Windows Mobile.

Jeśli nie zależy nam na zaawansowanych aplikacjach i nasz telefon zamierzamy używać wyłącznie do rozmów najlepiej wybrać komórkę wyposażoną w system producenta. Sprawia to iż obsługa takiego urządzenia jest bardzo łatwa i nie ulega ono tak często zacięciom czy spowolnieniom jak to ma miejsce w bardziej rozwiniętych telefonach z awansowanym systemem operacyjnych. Jeśli jednak od telefonu oczekujemy czegoś więcej niż tylko możliwości rozmowy, warto wybrać model z Symbianem czy też Windowsem Mobile. Będziemy mieli wtedy możliwość zainstalowania wielu dodatkowych aplikacji, które sprawią iż nasz telefon będzie w stanie w dużym stopniu zastąpić nam komputer, w miejscach gdzie nie mamy do niego dostępu.