Wytrzymałość baterii w komórce

Dla użytkowników którzy używają swojego telefonu do pracy, bądź też tych którzy bardzo często wykonują rozmowy, kluczowym parametrem jest wytrzymałość baterii. W zależności od tego z jakim modelem mamy do czynienia, bateria w telefonie może wytrzymać na jednym ładowaniu od 1 do nawet kilkunastu dni.

W telefonach komórkowych dotychczas były wykorzystywane trzy rodzaje baterii. Są to mianowicie baterie:

– NiCd (niklowo-kadmowe)

– Ni-MH (niklowo-wodorkowe)

– Li-ion (litowo-jonowe)

W aktualnych modelach telefonów wykorzystywane są baterie litowo jonowe. Są one najlepszym rozwiązaniem, gdyż łączą w sobie stosunkowe niewielkie rozmiary i niewielką wagę, z dużą pojemnością. Telefony komórkowe stają się coraz cieńsze i lekkie, aby były jak najbardziej funkcjonalne, dlatego też baterie je zasilające również muszą zostać dostosowane do tych wymagań.

Długość funkcjonowania konkretnego telefonu nie zależy wyłącznie od pojemności baterii. Zdecydowana większość energii zużywanej przez telefon komórkowy wynika z działania wyświetlacza. Wyświetlacze o coraz większych rozmiarach i większej ilości pikseli oraz kolorów, wymagają dostarczenia odpowiedniej ilości energii. Czym większy i lepszej jakości wyświetlacz  tym więcej potrzebuje on energii, co się z tym wiąże długość działania urządzeniu pomiędzy łądowaniami baterii spada.

Dobrą wytrzymałością baterii zawsze cieszyły się telefony Nokia, kupując jednak telefon warto zwrócić uwagę na pojemność baterii w jaką jest on wyposażony. Bateria o pojemności powyżej 1200 mAh powinna umożliwić nam stosunkowo długie korzystanie z telefonu na jednym ładowaniu.